Elképzelhető, hogy az európai gazdasági válság elhúzódik vagy súlyosbodik, az európai integrációs projekt veszélybe kerülhet, az euróövezet is összeomolhat, így fel kell készülni arra, hogy az antiszemitizmus erősödhet Európában - állapította meg a Zsidó Világkongresszus (WJC) a jelentésében, amelyet kedden ismertettek a szervezet budapesti közgyűlésén.
Orbán és a bűnöző Lauder, a WJC elnöke |
A neonácizmus erősödéséről szóló beszámolóban úgy fogalmaztak: "a legjobbat reméljük, de a legrosszabbra kell felkészülnünk". Javasolják, hogy a WJC fűzze szorosabbra a kapcsolatokat az állami, kormányzati és parlamenti vezetőkkel, mert a politikusok a gazdasági válság idején "hajlamosak kevesebb figyelmet szentelni a zsidó közösségek ügyének".
Meglátásuk szerint a nagy politikai pártokat "ösztönözni kell arra, hogy határozottan utasítsanak el minden kapcsolatot a neonácikkal", továbbá a WJC-nek alkotmányjogászokkal kellene konzultálnia arról, hogy milyen jogi lehetőségek vannak a "neonáci pártok betiltására". A jelentésben három esettanulmány található: a Jobbikról, a görögországi Arany Hajnalról és a Német Nemzeti-demokrata Pártról (NPD).
Robin Shepherd brit politikai elemző, újságíró, a WJC jelentésének szerzője az eseményen kiemelte: valódi probléma a "neonáci mozgalmak" terjedése Európában, ezek "nem azonosak a szélsőjobb pártokkal, amelyek főként a bevándorlás visszaszorítását szorgalmazzák". A Jobbikról azt mondta, a következő választások után vagy koalíciós párt lesz, vagy ellenzékben marad, és "mindkét forgatókönyv rossz".
Feldmájer Péter, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének (Mazsihisz) elnöke felszólalásában úgy fogalmazott, a Jobbik támogatottságának egyik oka a trianoni békeszerződés okozta helyzet, de sokkal inkább "azok a rasszista hangok, amelyeket a zsidókkal és a romákkal szemben üt meg". Úgy látja, a magyar kormány "politikai játszmát játszik a zsidókkal", igyekszik megosztani őket.
A jelentésben a Jobbikról azt írták: a párt nagy reményeket fűz a 2014-es választásokhoz, amelyen akár "királycsináló" szerepbe is kerülhet. 2013 kezdetétől a Fidesz átlagosan 22 százalékot ér el a közvélemény-kutatásokon, amely "közel sem elég ahhoz, hogy egyedül alakítson kormányt", és messze elmarad a 2010-es 52,7 százalékos eredményétől - közölték. Kifejtették: a szocialisták népszerűsége 14 százalék körül alakul, a Jobbiké pedig 8-10 százalék körül, és nem biztos, hogy más párt bekerülhet a parlamentbe.
Meglátásuk szerint Orbán Viktor miniszterelnök "vonakodik túl keményen fellépni a Jobbikkal szemben": a párt szavazóit akarja, de koalíciós partnerként is szüksége lehet a Jobbikra vagy arra, hogy ellenzékiként "csendes támogatást" nyújtson a Fidesz-kormánynak.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése